Tetova  
 
  Kulture 01/24/2021 7:14pm (UTC)
   
 

Pas me shume se 18 vjetesh perpjekje, eshte botuar historia shqiptare e viteve 1939-1990. 16 autore, mes te cileve 5 historian kosovare kane rishkruar keshtu periudhen me te debatuar ne historine e popullit shqiptar, e sidomos kur botimi I fundit per keto vite ishte bere nen frymen e regjimit komunist. Redaktori I librit, Gjelal Gjecovi dhe historiani Paskal Milo thone per Vizion Plus se shume ngjarje historike trajtohen me nje sy me realist. Ato perfshijne forcat politike te kohes, figurat e shume perfoluara perfshi edhe Enver Hoxhen apo marredheniet e jashtme te nje shteti komunist. Per here te pare ne kete vellim te historise eshte trajtuar gjeresisht edhe çeshtja Çame nga historiani Beqir Meta, duke hedhur drite mbi qendrimin e komunizmit ndal kesaj ceshtje. Por nje tjeter fakt, I cili ka shkaktuar jo pak debate, eshte edhe dita e çlirimit. Ne kete liber kjo date eshte vendosur si 29 nentori. Vellimi I katert I historise se popullit shqiptar vjen pas nje pune hulumtuse te historianeve dhe akademike. Botimi pritet te shoqerohet me debate, pasi ceshtjet e prekuara jane te shumta dhe delikate

Add comment to this page:
Your Name:
Your message:

 
  VALON
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  tettovahome.de.tl
  Per te gjithe
Nese keni ndonje verejtje,sugjerim ose dicka te ngjajshme me keto,mendimet tuaja mund ti shprehni duke derguar e-mail ne loni_tetova@hotmail.com
ose
ifi-223@hotmail.com
-Gjithashtu kemi ndare edhe hapsiren e komenteve te cilen mund ta perdorni per te njejtin funksion.
  Kete duhet ta dini
Web site eshte ne perpunim
--Ju faleminderit per mirkuptimin--
  Verejtje:
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.
Today, there have been 97 visitors (542 hits) on this page!
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free